O O O O O Úvod Buňky Válce Krystaly Artefakty Odkazy
Krásná dlaždicová epitelie
Obsah:

Úvod
Odběr vzorku
Zpracování vzorku

Buňky
  Erytrocyty
  Leukocyty
  Epitelie
     Dlaždicové
     Přechodné
     Renální
       tubulární

  Bakterie
  Kvasinky
  Trichomonády

Válce
  Hyalinní
  Leukocytární
  Renální
     tubulární

  Erytrocytrání
  Bakteriální
  Buněčné
  Granulované
  Voskové
  Tukové
  Hemosiderinové

Krystaly
  Urátová drť
  Fosfátová drť
  Kyselina
    močová

  Další uráty
  Oxaláty
  Triplfosfáty
  Uhličitan
     vápenatý

  Cystin
  Tyrosin
  Leucin
  Cholesterol
  Bilirubin
  Hemosiderin
  Lékové kryst.
  Vzácné a
  neidentifikované

Artefakty

Obtížné nálezy

O autorech

Literatura

Odkazy




Odběr vzorku moče




V klinické biochemii obecně platí, že správných výsledků lze dosáhnout jen dodržováním správného postupu ve všech fázích, kterými vzorek prochází. Močový sediment, který není žádnou výjimkou, patří mezi jedno z náročnějších vyšetření z hlediska dodržení preanalytických i analytických podmínek.

Stejně jako cesta každého jiného vzorku začíná i vyšetření močového sedimentu odběrem na oddělení. Správný způsob odběru moče na močový sediment je dán následujícími čtyřmi body a je označen jako tzv. odběr lege artis .
Odběr je "lege artis" pokud:

Tyto zásady nebývají na odděleních ani v ambulancích velmi často dodržovány. Praxe ukazuje, že většina pacientů nikdy neslyšela pojem střední proud ranní moči. O hygienické očistě genitálu před odběrem ani nemluvě. Do laboratoří se takto dostanou většinou vzorky první moče, která obsahuje odloupané epitelie z močové trubice v množství, které někdy překryje všechny ostatní elementy. Dlouhým stáním se v moči pomnoží bakterie, které štěpí ureu na amoniak, v takto vzniklém alkalickém prostředí se všechny elementy rychle rozpadají. Výsledkem nedodržení postupu lege artis je většinou alkalická, páchnoucí, neodečitatelná moč.

Evropská direktiva pro vyšetřování močí [1] sice připouští až 4 hodinové stání moči před analýzou, za předpokladu, že moč je vychlazena na 4 st. C. V praxi tento postup nelze doporučit, protože u značného počtu močí dojde nízkou teplotou k vysrážení solí, což znemožní prohlédnutí sedimentu.

V případě, že laboratoř dostává z některé stanice v nemocnici systematicky špatně odebrané moče, neměl by pracovník laboratoře váhat domluvit se se sestrami na oddělení, poučit neznalé, případně celou situaci řešit za pomoci vrchní sestry oddělelní, což je postup, který se nám v Městské nemocnici Ostrava již léta dobře osvědčuje.



© MUDr. Petr Kubáč

Buněčný válec